Fotoğrafçılığa başlama serüveninizden bahsedebilir misiniz?

” 14 yaşındayken çıraklıkla başladım.” diyor. Fotoğrafçılık Orkut Bey’in ailesinde genlere kodlanmış bir meslekmiş, kendi babası da fotoğrafçılık yaparmış ve hala bu işle ilgileniyormuş. Babasının yanında çalışmaya başlayan Orkut Bey, küçük yaştan beri gözünü estetik açıdan geliştirmiş ve fotoğrafçılığa olan merakı başlamış.
İstanbul’un birçok yerinde bulunmuş, şimdilerde ise Etiler’de olan bir ofisleri varmış.

Video Kule - Wedding Days

Video Kule mii? Düğünlerden kalan şüphesiz ki en değerli anılar fotoğraflar…

Heyecanı ve o günkü atmosferi yansıtan, yıllar sonra da aynı merakı uyandıran fotoğraflar, düğün ve nişan hazırlıkları sürecinde çiftlerin üzerinde çok düşündüğü detaylardan biri oluyor. İşini iyi yapan insanlarla çalışmak önemli, o gününün tekrarı olmadığından hiçbir şey riske atılmamalı!

Orkut Güney ile olan sohbetimizi yazacağım.

Kahvelerimizi alıp, başlıyoruz.
Orkut Bey’in ofislerinden biri, Alsancak Ziya Gökalp Caddesi’nde…
İzmirli’lere kolay yer tarifi vermek üzere ise, Namık Kemal Lisesi’nin karşısında olduğunu söyleyebiliriz.

Orkut Bey aslen İstanbullu’ ymuş. Hal böyle olunca röportaj zamanımızın büyük bir kısmını, ben bloğu unutup İstanbul konuşmaya başladığım için, İstanbul’a ayırmışız. Mükemmel şehir İstanbul!

Fotoğrafçılığa başlama serüveninizden bahsedebilir misiniz?

” 14 yaşındayken çıraklıkla başladım.” diyor. Fotoğrafçılık Orkut Bey’in ailesinde genlere kodlanmış bir meslekmiş, kendi babası da fotoğrafçılık yaparmış ve hala bu işle ilgileniyormuş. Babasının yanında çalışmaya başlayan Orkut Bey, küçük yaştan beri gözünü estetik açıdan geliştirmiş ve fotoğrafçılığa olan merakı başlamış.

İstanbul’un birçok yerinde bulunmuş, şimdilerde ise Etiler’de olan bir ofisleri varmış.
” Ailemizin yurt dışında yaşayan fertleri de bu işi yapıyor, bir çoğu babamdan etkilendi ve hepimizde böyle bir meslek sevgisi bulunuyor. “ diyor.

1998 Yılında İstanbul’un bilinen ve en prestijli otellerinden olan Swiss Hotel ve Ceylan Intercontinental Hotel’in fotoğrafçılığını üstlenmiş. Swiss Hotel, İzmir’de açılınca da oranın fotoğrafçısı olmuş ancak şimdi Kaya Convention’da mesleğine devam ediyor. Bir diğer ofisi ise, bahsettiğim gibi Alsancak’ta…

Orkut Bey, pozitif biri… Ben kendi adıma, uzun süre sohbet ettiğimde aldığım enerjiden şunu söyleyebilirim :
“Gelinler ve damatlar, düğün fotoğraflarında genellikle poz vermekte zorlanırlar. Günün heyecanı ve yorgunluğu ayrıca bir stres yaratır ve kasıntı pozlar çıkar. Orkut Bey kendi pozitif haliyle bu durumu toplarlayabilir ve eğlenceli fotoğraflarınız olabilir!”

İzmir’de bir İlk – Video Kule

Orkut Bey’in, bir arkadaşı ile birlikte ilk olarak İstanbul’da denediği ve çok tutulan; farklı olmak isteyen çiftlerin kesinlikle düğünlerinde kullanmak isteyecekleri bir fikri var!

Kendisi mükemmel eğlenceli bir kabin! İçinde kamera var, siz, düğün sahibi olan çiftlere söylemek istediğiniz her şeyi, eğlenceli bir şekilde kabinin içine girip, mikrofona söylüyorsunuz. Video Kule, tüm bu anları ve sesleri kaydediyor! Kalabalık olarak verilen demeçler ise, efsane komik!
Çift ile aranızda olan özel bir geyik, komik anılarınız, içinizden gelen şarkı ya da siz farkında bile olmadan alkolün verdiği yetkiye dayanarak ağzınızdan çıkan komik sözler; bu ekip tarafından montajlanıyor ve düğün videonuzun yanında; bunu da alıyorsunuz!

Mükemmel anı!
Bu uygulamayı satın almıyor, kiralıyorsunuz!
Kabin ise, o gün o düğüne kiralanmış oluyor. Yani bir saat sınırı yok.
Düğün başlamadan önce kaydetmeye başlıyor ve tüm konuklar eğlenceli notlar bırakıyor, sonrasında düğün sonuna kadar herkese kapısı açık kalıyor…
Bu arada şöyle bir dip not verelim: Patenti ve marka tescili, Orkut Bey tarafından alınmış bir kabin bu!

Şuraya bir tıktık ile nasıl bir uygulama olduğunu görebilirsiniz ve örnek videoyu izleyebilirsiniz.

” Trash the Dress ” Fotoğrafçılık

Kendi çektiği fotoğraflarda mükemmel örneklerini gördüğüm ve bir kısmını paylaşacağım bu etkinlik, hepinizin bildiği üzere şimdilerde moda!

Düğünden sonra, heyecan ve yorgunluğun olmadığı bir gün, gelin ve damat tekrar hazırlanıyor…
Sahil kenarı, kaleler, surlar, kumsal, deniz, orman..
Çift nerede ve hangi konseptte fotoğraflar isterse, “Trass the Dress – Gelinliği Kirlet!” etkinliği adı altında çekimler yapılıyor.

” İnsanlar, tüm düğün süreci boyunca bütçelerini aşan harcamalar yapıyorlar. Şüphesiz ki herkes, en güzel düğünü yapıp, bir ömür böyle hatırlamak ve hatırlanmak ister… Ancak şu unutulmamalı! İkram ettiğiniz yemek, ayarladığınız müzik, pasta, hediyeler ve diğer tüm detaylar, düğün bittiği anda bitecek! Size gelinlik, damatlık, takılar ve düğün fotoğraflarınızın haricinde hiçbir şey kalmayacak! Bu nedenle, elinizdeki en somut şeyin fotoğraflarınız ve videonuz olacağını düşünürseniz, kalitesiz bir fotoğrafçıyla çalışmak, o gününüzü berbat edecek ve anılarınızda hep kötü bir yer edinecektir. “  diyor.

Bana düğünlerde yaşadınız en komik anıyı anlatır mısınız?

“Çok var… Sarhoş olan gelinler ve sarhoş olan damatlar genellikle komik oluyor… Kimi zaman müdahale etmek zorunda kalıyoruz sonrasında fotoğraflar korkunç olacak çünkü… en büyük olay, nikah masasında hayır diyen gelindi galiba…”  diyor. Neeeeeeeee! Nasıl yaniii? O sadece Türk Filmleri’nde olmuyor mu? diyor.

Ses kayıtlarımı dinlediğim zaman bol miktarda güldüğümü ve yine blog için röportaj yapmak yerine, tecrübeli bir ekibi arkadaş edinip, çıktığımı fark ediyorum. Orkut Bey, Mehmet Okur’un düğün fotoğraflarını çekerken yaşadığı bir anıyı anlatınca konu uzamış gitmiş.. Çokta neşeli bir sohbet olmuş =)

Sosyal medya hesaplarını incelemenizi ve düğün fotoğraflarınız çekilmesi gerektiğinde bu yazıyı hemen tıktık! lamanızı öneriyorum. Orkut Bey ve Arda Bey’e röportajları için teşekkürler,

Umarım okuması da keyifli olmuştur,
Sevgiler,
M.

Kaynak: www.supersonik.net

Ne Yapıyoruz?

Weddingdays ile en özel anlardan en mutlu anılara… Weddingdays olarak misyonumuz; en özel anlarını en mutlu anılara dönüştürme görevini bizlere emanet eden müşterilerimize en kaliteli fotoğraf ve görsel tasarım hizmetlerini sağlayabilmektir. 30 yıllık sektör tecrübemiz, her yeni organizasyonda yeniden yaşadığımız ilk günkü heyecanımız ve ekip ruhumuz sayesinde müşterilerimizi mutlu etmeye devam ediyoruz.

Özel gün fotoğrafçılığında; Farklı bakış açıları ve müşterilerimize en guzelini sunabilmek icin Stüdyo ve Otel fotoğrafçılığındaki deneyimlerimizi harmanladık... İçinde 19 yıllık kişisel, 58 yıllık ailevi birikim var... Weddingdays... Bakmayın ismimizin içinde düğün olduğuna... Sadece düğün'de degiliz biz.
Nişan, kına, düğün, save the date ,hamilelik, baby shower, doğum, barmitzvah... gibi tüm özel anlarınızı fotoğrafliyoruz... Biz size ait bütün özel günlerde yanınızda olup, bunu bir belgesel tadında size sunuyoruz.

Hem Eğlenceli Hem İnteraktif Hediye: Video Kule
“Tüm etkinlikler ve kutlamalar birbirine benziyor, bir gün sonra her şey unutuluyor.” diye üzülmeyin. Video Kule ile en eğlenceli parti, en farklı iş toplantısı, en eşsiz düğün, en unutulmaz doğum günü sizinki olabilir. Geleneksel İngiliz telefon kulübelerinden esinlenilerek tasarlanan Video Kule, her türlü etkinlikte davetlilerinizin duygu ve düşüncelerini özgürce size ulaştırabilecekleri sihirli bir kabindir. Davetlilerinizin etkinlik boyunca Video Kule’ye bırakacağı mesajlar, özel Video Kule DVD’siyle hayat boyu tekrar tekrar izleyeceğiniz anılara dönüşür.